نکات مهم برای جلوگیری از ایجاد کیست بانوان

کیست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها را درگیر کرده است. کیست های داخلی بانوان یکی از دلایل اصلی بیماری های وخیم تری مانند سرطان رحم، ناباروری و... است. به همین دلیل باید از ایجاد آن جلوگیری کرد. کیست به دلایل مختلفی ممکن است به وجود بیاید. در این مطلب می خواهیم به بررسی مواردی برای جلوگیری از ایجاد کیست بانوان بپردازیم. موارد ساده ای که از ایجاد مشکلات جدی تر پیشگیری می کند.


استفاده از لباس زیر نخی یا کتان

لباس زیر و شورت نخی یا کتان از ایجاد مشکلات جدی بانوان جلوگیری می کند. بهتر است از لباس زیرهای با الیاف پلاستیک استفاده نشود. چرا که هوا نمی تواند به خوبی از آنها جریان داشته باشد. لباس زیر نخی از ایجاد گرما و رطوبت در ناحیه اندام جنسی بانوان جلوگیری می کند. به همین دلیل از تکثیر باکتری و قارچ در این محل جلوگیری می کند. طبق یک تحقیق علمی مشخص شد بانوان محترمی که از لباس زیرهای نخی استفاده می کنند تا 60 درصد کمتر به کیست دچار می شوند. پس به خانم ها توصیه می شود که در خرید لباس زیر و شورت خود دقت کنند. خرید شورت های نخی در اولویت قرار داشته باشد.


تعویض مرتب لباس زیر

بهتر است که شورت زود به زود تعویض شود. چرا که آلوده بودن آن می تواند خود عاملی برای بیشتر شدن و رشد باکتری ها باشد. خانم ها بهتر است هر روز شورت خود را عوض کنند. تعویض شورت از انباشت رطوبت در این ناحیه جلوگیری می کند. رطوبت خود یکی از مهم ترین شرایط برای رشد باکتری و قارچ است. باکتری و قارچ نیز مهم ترین عامل ایجاد کیست در بانوان هستند.


استفاده از دستمال توالت

بهتر است پس از دستشویی کردن و شست و شوی اندام تناسلی، با یک قطعه دستمال توالت خشک این ناحیه را به خوبی خشک نمایید. خشک کردن خود به وسیله دستمال توالت باعث می شود که رطوبت اضافی این ناحیه گرفته شود. این کار از خیس شدن شورت و تکثیر قارچ های عامل کیست جلوگیری به عمل می آورد.


اصلاح کردن ناحیه از موهای زائد

رشد موهای زائد در ناحیه تناسلی بانوان می تواند باعث انباشت رطوبت در این ناحیه شود. همچنین عبور هوا در این قسمت کمتر خواهد شد. بهتر است بانوان زود به زود برای اصلاح اندام جنسی خود از موهای زائد اقدام نمایند. با اینکار بهداشت این ناحیه را افزایش می دهند. همین کار ساده یکی از موارد مهم برای جلوگیری از ایجاد کیست بانوان به شمار می رود که پزشکان زنان و زایمان نیز بسیار به خانم ها توصیه می کنند.


استفاده از ژل های پاک کننده

محصولات زیادی برای شستشوی اندام تناسلی بانوان وجود دارد. ژل های تمیزکننده در انواع بانوان و دوشیزگان وجود دارد. مواد استفاده شده در این محصولات باعث توقف رشد باکتری و قارچ در این محل می شود. این محصولات به راحتی در داروخانه ها یافت می شوند.


استفاده از محصولات ماریانا

یکی از روش های دیرینه برای از بین بردن مشکلات خانم ها استفاده از گیاه ماریانا می باشد. این گیاه قدمت خیلی زیادی برای پاکسازی و از بین بردن عفونت های ناحیه داخلی بانوان دارد. ماریانا به شکل برگ خشک شده در عطاری ها در دسترس است. بانوان می توانند برای جلوگیری از ایجاد کیست در آب صاف شده ماریانا که جوشیده و سرد شده است بنشینند. محصولات دیگر ماریانا مانند قرص و شیاف نیز وجود دارد که استفاده از آنها راحت تر است. یکی از بهترین محصولات تولید شده از ماریانا شیاف ماریانا است. این شیاف به راحتی جذب شده و از ایجاد کیست و مشکلات داخلی دیگر جلوگیری می کند. این محصول را می توانید از بسیاری مراکز معتبر مانند داروخانه ها تهیه کنید.


کاهش استفاده از غذاهای سرد

استفاده زیاد از غذاهای با طبع سرد مانند گوشت گوساله، بسیاری از غذاهای سرخ شده و فرآوری شده باعث افزایش مشکلاتی مانند کیست در بانوان می شود. بهتر است تا حد امکان مصرف گوشت گوساله کم شود و به جای آن از گوشت گوسفند استفاده شود. استفاده زیاد از غذاهای با طبع سرد خطر افزایش کیست و بسیاری مشکلات دیگر را افزایش می دهد.


/ 0 نظر / 534 بازدید